Русские в Чехии и Моравии

Выставка художницы Лосовой

ВЕРНИСАЖ
СТАНИСЛАВЫ ЛОСОВОЙ
MÁ LÁSKA – TEXTIL


Это событие привлекло много гостей в Краловопольскую галерею города Брно неслучайно: работы Станиславы Лосовой неоднократно путешествовали на различные многoчисленные выставки, в том числе – международные. Она известна как кружевница, модельер, художник по шёлку, иллюстратор поэтических сборников, а также, как автивный представитель Русского культурно-просветительного общества в Моравии.
Выставка художницы была организована накануне её юбилея. Мнение посетителей: «Мероприятие удалось на славу! Работы Лосовой, представленные здесь, просто великолепны! Культурная программа превзошла все ожидания ...»

Конферансье Йиржи Клапка - президент Чешской ассоциации русистов представлял исполнителей : лауреата Испанского конкурса на Танерифе Таню Яношову (меццосопран) в сопровождении всемирно известной пианистки Ренаты Ардашевой. Ещё такого не случалось, чтобы на вернисаже вызывали на «бис!». Некоторые удивлённо спрашивали: «Почему на вернисаже столько (!) русских?» Ответ пришёл, когда Йиржи Клапка расказал биографию художницы. Станислава Лосова окончила Ленинградский институт им.В.И.Мухиной в 1983 году, в 1985 году снова вернулась в любимый город на годовой стаж и теперь регулярно посещает этот город, в котором живут её друзья студенческих лет. Так в жизни бывает, что сердцем и мыслями человек приростает к тому краю, где прожил прекрасное время в окружении близких по духу.

О себе Станислава говорит:
«... pocházím z kraje,kde bylo zvykem dávat holčičkám při vstupu do 1.třídy nejen školní aktovku,ale i podušku a paličky.takže mojí první učitelkou byla babička.S tímto základem jsem vydržela až do nástupu do zaměstnání /Vamberecká krajka/ tam jsem se v technice zdokonalila a mohla jsem jí volněji používat při své tvůrčí práci.

Vytvářela jsem náušnice, náhrdelníky, límce,šály, prostírání, miniatury i větší dekorativní závěsy.
Krajku jsem na škole nestudovala, protože tam byla přijímána jen jako řemeslo.
Zato jsem si tam osvojila techniku malby na hedvábí.V té době byla u nás neznámým pojmem a u nás s ní pracovaly pouze dvě výtvarnice.Dodnes si sama připravuji roztoky pro malování z průmyslových barev i sama míchám všechny odstíny.

Práce s textilem mě lákala od malička, většinou jsem všechno odkoukávala od maminky.Ve 4 letech jsem si sama nastřihla ze starého prostěradla na triko a kraťasy a sama jsem si to /pod stolem!/ušila-to jsem získala první uznání.Věčně jsem něco dělala,šila, vyšívala,pletla,háčkovala,drhala,paličkovala,malovala-prostě vytvářela.Tak je to i teď a nedovedu si svůj život bez této práce představit.

To,že jsem vystudovala uměleckou školu mi umožnilo přeměnit svého koníčka na zaměstnání,dnes mi to ovšem umožňuje můj muž,kdyby mě neživil,tak bych umřela hlady.

Nyní prodávám své věci v Galerii z ruky-zázraku na kopci,v malé vesničce, kde končí cesta a přece tam trefí návštěvníci z celé republiky díky zásluze úžasné galeristky,paní Macháčkové./asi tam bude také/

Její oblíbené techniky jsou ručně paličkovaná krajka a malba na hedvábí. Vyjadřuji spíše vnitřní pocity než vnější podobu věcí. Ráda se nechává inspirovat přírodou, obdivuje sílu stromů a klid krajiny. Vnitřní poznání pak přenáší pomocí jednoduchých linií do textilu

Její oblíbené techniky jsou ručně paličkovaná krajka a malba na hedvábí. Vyjadřuji spíše vnitřní pocity než vnější podobu věcí. Ráda se nechává inspirovat přírodou, obdivuje sílu stromů a klid krajiny. Vnitřní poznání pak přenáší pomocí jednoduchých linií do textilu

Анна Аксур
Фото:
Ивана Будинска
Ivana Budinská

 

Выставка художницы Лосовой

/album/vystavka-khudozhnitsy-losovoj/modeli-s-losove-jpg1/
/album/vystavka-khudozhnitsy-losovoj/j-klapka-i-s-losova-jpg/
/album/vystavka-khudozhnitsy-losovoj/t-janosova-mezocopran-jpg1/
/album/vystavka-khudozhnitsy-losovoj/renata-ardaseva-pianistka-jpg1/

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

www.centrum-ruske-diaspory,webnode.cz